Медіа ресурс селища Маневичі

14 серпня в Маневичах

Про погоду: День в Маневичах буде ясним та жарким – температура повітря коливатиметься від + 23° до + 31°.  Опадів не передбачається. Швидкість вітру 3-4 м/с, пориви вітру до 11 м/с. Сонце зійде о 06:02, а зайде в 20:42. Вологість повітря становитиме 57 %.

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії України, найхолоднішим цей день у Києві був у 1923: +8,1; а найтеплішим у 1946 –  36,3.

За народним календарем: Сьогодні Маковія, або Перший Спас.

Офіційна назва сьогоднішнього свята – Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, але в народі здавна закріпилися інші: Маковія та Перший Спас. Чому Маковія? Тому що Церква цього дня згадує і мучеників Маккавеїв разом з їхньою матір’ю Соломонією, які в 166 р до н. е. за часів царя Антіоха Єпіфана були страчені за відмову вклонятися язичницьким богам. В народі мученики Маккавеї «трансформувалися» на більш звичне українському вуху Маковія де відчувається пряма аналогія з маком, який є для українців культовою рослиною, подібно до калини чи верби.

Одним із головних символів Маковія була “маковійська квітка”, яку  виготовляли переважно з городніх і частково лісових квітів. Букет мав бути різнобарвним: з чебрецю, чорнобривців, кудрявців, настурцій, рути-м’яти, васильків, нагідок, роман-зілля тощо. Крім того, до “квітки” додавали і голівку невеличкого соняшника, кілька стеблин конопель чи льону і все це пов’язували червоною стрічкою. Бувало голівки маку в’язали в окремий букет (щоправда, так робили рідше). “Маковійську квітку” обов’язково треба було освятити в церкві. Потім її підвішували до сволока або ж до божниці, де вона висіла протягом року. З квітів при потребі готували ліки чи купелі, дівчата вплітали їх у коси. З маківок дехто робив навар від безсоння, зерном начиняли кукли (соски-смоктунці) і обсипали обійстя, щоб “відьми не доїли корів і не приносили вроків”.

З Маковія починався двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці. Сьогоднішній сніданок вже мав бути пісним. Серед страв мали обов’язково бути шуліки, коржики та пиріжки з маком. На Маковія зазвичай освячували і криниці, а ще у давнину на цей день припадав останній день колективних толок.

Прикмети дня:

  • Дощ на медовий спас — пожеж не буде;
  • Відцвітають троянди, падають холодні роси.

День ангела (Іменини): Олександр, Дмитро, Софія.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Автор публікації

Офлайн 1 рік

#Маневичі

Коментарі: 0Публікації: 116Реєстрація: 17-03-2018


Вас може зацікавити
Авторизація
Реєстрація
Генерація паролю

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: